U našoj školi predstavljen projekt "Hrvatska stvara"
Autor: Administrator , 21. 5. 2018.

U utorak 15.5. u našoj školi, održalo se predstavljanje projekta „Hrvatska stvara“. Kroz projekt obilaze se sve županije s ciljem pokretanja novih Code Clubova - mjesta na kojima djeca i mladi mogu učiti programirati u svrhu da se mladi motiviraju da postanu aktivni sudionici u društvu koji razmišljaju, istražuju i razvijaju nove ideje. Dodatno u sklopu projekta prvi klubovi u svakoj županiji dobivaju na korištenje 2 STEMI Hexapod robota za učenje i daljnji rad s djecom.

Predstavljanje projekta bilo je dinamično i zanimljivo. Započelo je motivacijskim predavanjem gospodina Marina Tošelja iz STEMI-ja, odnosno pričom o iskustvima vezanim uz gradnju tehnološke tvrtke STEMI koju su prepoznali svjetski giganti poput Amazona, Intela i Googlea. Nakon toga gospođa Ana Nikolić iz Udruge Programerko predstavila nam je Code Club Hrvatska, svjetsku mrežu volonterskih klubova programiranja za djecu koja je krenula iz Velike Britanije. Na kraju predstavljanja održale su se i hands on radionice za djecu na kojima su  učestvovali učenici četvrtih razreda. Učenici su  preko  online programske platforme u Scratch-u stvarali igricu „Uhvati  duha“ . Za vrijeme radionice vladalo je veliko zadovoljstvo koje je završilo igranjem igrice tj. uspješno izvršenog zadatka.

Na predstavljanje projekta pozvani su nastavnici informatike i tehničke kulture, predstavnici informatičkih tvrtki i udruga, predstavnici grada i lokalne zajednice, županije te lokalni mediji.

S ovog mjesta možete vidjeti snimku predstavljanja projekta. http://www.zagorje.com/video/pregled/u-zabockoj-osnovnoj-skoli-predstavljen-projekt-hrvatska-stvara

Cilj projekta je kod mladih potaknuti kreativni duh stvarajući lokacije u cijeloj Hrvatskoj gdje se mladi mogu sastajati, učiti i stvarati. Također pokretanjem Code Clubova i uključivanjem u projekt želi se povećati interes mladih za tehničku kulturu te općenito prirodoslovna i znanstvena područja.  Projekt provodi tvrtka STEMI d.o.o. i Udruga Programerko kao predstavnik Code Cluba Hrvatska uz partnere Hrvatsku zajednicu tehničke kulture i Netokraciju. Projekt se provodi uz pokroviteljstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja i uz podršku Britanskog veleposlanstva.