TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU
Autor: Administrator , 28. 1. 2020.

U srijedu, 8. 01. 2020., i četvrtak, 9. 01. 2020., učenici osmih razreda naše škole  boravili su u gradu heroju Vukovaru u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ u organizaciji ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

Posjet gradu Vukovaru učenici su započeli okupljanjem ispred škole te  polaskom za Vukovar u ranim jutarnjim satima. U Vukovar su stigli pred hostel Dubrovnik, koji je bio centar iz kojeg se polazilo u obilazak grada i okolice. Tog prvog dana učenici su u prostorima hostela Dubrovnik odslušali dva predavanja na temu „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. Nakon završetka predavanja učenici i učitelji su se prijavili u hostel i smjestili u sobe. Uslijedilo je slobodno vrijeme u kojem su učenici u pratnji učitelja krenuli u šetnju i razgledavanje centra grada. Po povratku iz grada uslijedila je večera, a nakon nje odlazak  na disco večer.

Drugog dana učenike je čekao vrlo sadržajan i programom bogat dan. Ujutro nakon doručka krenuli su u obilazak memorijalnih mjesta:

• Crkva sv. Filipa i Jakova
  • Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti
  • Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991.
  • izložbeni postav u krugu Memorijalnog centra,
  • Memorijalno  groblje  žrtava iz Domovinskog rata,
  • Spomen dom Ovčara,
  • masovna grobnica na Ovčari,
  • hangari  Veleprometa,
  • spomen obilježja Kukuruzni put – Put spasa,
  • ruševine  Borovo Commercea.

Crkva svetog Filipa i Jakova

Posjet učenika Vukovaru završava Školom mira i kvizom znanja za učenike. Škola mira završna je faza dvodnevne terenske nastave učenika, s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije, nenasilja i uvažavanja različitosti.

Ovu dvodnevnu terensku nastavu organizira i  provodi  Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, a sve troškove snosi Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Poruke učenika:

Najupečatljiviji doživljaj bila je bolnica koja je spašavala i hrvatske i srpske vojnike, zatim Ovčara i groblje. Žao mi je poginulih vojnika i civila. Nemojte se iseljavati iz svoje države! Budite ponosni na nju! Zapamtite Vukovar!

Rat nije najbolje rješenje, on je poguba za čovječanstvo. Mir je naše najveće blago. Treba poučavati djecu da poštuju mir.

Trebamo odati počast gradu Vukovaru i ljudima koji su dali život u obranu naše Domovine. Vukovar trebamo poštivati i ne smijemo zaboraviti njegove žrtve.

Najviše mi se dojmio posjet Vukovarskoj bolnici, jer dočarava u kakvim su lošim uvjetima živjeli i boravili. Divim se svim liječnicima, medicinskim sestrama i osoblju koji su radili nadljudskim snagama svakoga dana i trudili se spasiti ljudske živote. Vukovar je grad heroj, nikada se ne smije zaboraviti!

Ružica Cigula, učiteljica povijesti