« Ožujak 2024 »

JELOVNIK OZUJAK 2024..docx

Autor: Administrator , 28. 10. 2014.

Svečanost obilježavanja Dana škole Ksaver Šandor Gjalski započela je u petak, 24. listopada u 11 sati. Na samom početku, nazočnima su se obratili zamjenica župana Jasna Petek, zamjenica gradonačelnika Zaboka Nevenka Gregurić, župnik Marijan Culjak, ravnatelj Tomislav Polanović te predstavnik Družbe „Braća Hrvatskoga zmaja“.

Prigodni program koji su pripremili učenici sa svojim voditeljima, započeo je pjesmom „Lipa“ školskog pjevačkog zbora pod vodstvom prof. Mateje Bunčić i klavirskom pratnjom prof. Tajane Lazović.

Kako naša škola posebno njeguje svoj zavičajni, kajkavski izričaj, učenik 8.a razreda Jan Grabrovečki recitirao je monolog sastavljen od antologijskih kajkavskih stihova Miroslava Krleže, Dragutina Domjanića i Frana Galovića pod nazivom  „Kajkavska reč vre jezer let klopače“, a pripremila ga je prof. Valerija Novak. U glazbenom dijelu nastupio je Trio klarineta sastavljen od Clee Hajdaš-Dončić, Patricije Bartol i Magdalene Škreblin s Mozartovim Divertimento br.2 i Allegro.

Dramsko-lutkarsku predstavu „Kraljevska pusa“ koju su osmislile učiteljice Ruža Novak i Ljiljana Mokrovčak izvela je lutkarska skupina 4.c razreda. Glazbeno-scenskom igrom „Glazba spaja nas“  učenici 5., 6. i 7. razreda pokazali su da svirati i pjevati može svatko tko to želi jer se uz glazbu družimo i stvaramo. Glazbu je skladao prof. Nikola Santro, a stihove napisala prof. Valerija Novak.

Pjesme, koje je pisala kao učenica, Nadica Mohač poklonila je učiteljici svoje djece. Iz toga je nastala mala dramatizacija učenika 2. razreda Područne škole Špičkovina koja već tradicionalno obogaćuje naše priredbe kajkavskim izvedbama. „Zake?“ recitirali su Marta Veverec i Benjamin Gojšić pod voditeljstvom učiteljice Anice Ormuž. Sara Šalković, Kristijan Trgovec i Josipa Kebet učenici 3.razreda Područne škole Špičkovina nastavili su niz kajkavskih recitacija „Buđenje“, „Beljina“, „Zagorje moje“… koje je pripremila učiteljica Marija Gorički Ladišić. Učenici 2.c razreda i učiteljica Snježana Đurkan u veselom ritmu plesali su Hoki-Poki.

Mnogi učenici uspješno predstavljaju našu školu na raznim natjecanjima i smotrama. Ovom prigodom škola ih je nagradila lijepim knjigama koje im je uručio ravnatelj Tomislav Polanović. Popis nagrađenih učenika nalazi se u privitku.

Učenici naše škole, ujedno članovi Dječje skupine KUD-a Zabok, zaokružili su priredbu folklornim dječjim igrama pod voditeljstvom Anite Pripeljaš i Petra Varge. Kroz svečanost nas je vodila Eva Vrgoč, učenica 5.a razreda.

Poput mnogih istaknutih Hrvata, Ksaver Šandor Gjalski postao je članom Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ koja je osnovana s ciljem njegovanja te promicanja etičkih i kulturnih vrednota hrvatskoga naroda i jačanja nacionalne svijesti. Jedna od bitnih odrednica djelovanja Družbe jest briga o hrvatskom jeziku i književnosti te prosvjeti. Poznavajući Gjalskov književni opus, jasno je vidljiva njegova poveznica s Družbom.

Povodom 160. obljetnice Gjalskova rođenja, Družba je poklonila spomen-ploču koja se nalazi u predvorju škole kao zahvalu za njegova književno-kulturna dostignuća. Spomen-ploča otkrivena je nakon priredbe.

Nagradeni_ucenici_2013-14.doc (55.00 KB)