« Ožujak 2024 »

JELOVNIK OZUJAK 2024..docx

Projekt "LOKO MOTO"
Autor: Administrator , 10. 12. 2014.

U školi je od početka ove školske godine započeo projekt „Loko Moto“ u suradnji s djelatnicima Opće bolnice u Zaboku, Odjela za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju.

Sve je više učenika koji nemaju naviku svakodnevnog kretanja, igranja na zraku i vježbanja te bavljenja sportom. Posljedica toga su nepravilna držanja, skolioze kralježnice i deformiteti ostalih dijelova lokomotornog sustava. Svakodnevna težina školske torbe, dugotrajno sjedenje u školi i navika dugotrajnog sjedenja ispred računala i televizora pogoduju razvoju bolesti lokomotornog sustava koje će imati trajne posljedice za zdravi razvoj i napredak učenika razredne nastave u njegovoj budućnosti.

Stoga je u suradnji s OB Zabok, Odjelom  za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju osmišljen projekt u kojem će biti uključeni svi učenici od 1. do 4. razreda škole,  njihovi roditelji i učiteljice.

Ciljevi projekta su prevencija, promicanje i zaštita zdravlja školske djece s naglaskom na deformacije lokomotornog sustava  u školskoj godini 2014. /15. i poticanje učenika i roditelja na redovito vježbanje i kretanje.

Svaki utorak dr. Blanka Kralj, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije, sa svojim suradnicama fizioterapeutkinjama Vesnom Cimić, prvostupnicom fizioterapje  i  Vlatkom Krznar, diplomiranom fizioterapeutkinjom dolazile su  u školu radi identifikacije djece s navedenom vrstom teškoća i pokazivanjem vježbi za smanjivanje istih teškoća.

U projekt je uključeno 340 učenika. Do sada su vanjske suradnice organizirale susrete s učenicima svih odjela 1. do 4. razreda zajedno s područnim školama. Od njih identificirano je čak 75 % učenika sa značajnim lokomotornim poremećajima i oštećenjima o kojima će biti obaviješteni roditelji kako bi se i oni uključili te podržali svoju djecu u stjecanju navika redovitog vježbanja i kretanja.

Učenici su dobili i upute za pokazne vježbe, a u svim učionicama su postavljeni plakati koje su voditeljice same pripremile.

Nastavak projekta je zamišljen tako da učenici vježbaju sami u školi i uz povremeni dolazak fizoterapeutkinja, uz pomoć učiteljica, ali i kod kuće zajedno s roditeljima.

Također, krajem siječnja za roditelje će biti organiziran sastanak radi upoznavanja s važnošću čuvanja fizičkog zdravlja njihove djece.

Javna prezentacija naučenih vježbi je planirana u proljeće, 10. travnja 2015. godine.

Ružica Kotarski, pedagoginja škole