Prezentacija projekta "Naši zdenci" u matičnoj školi
Autor: Administrator , 19. 3. 2015.

Učenici 2. razreda Područne škole Špičkovina Jakov Škrivanek, Tihana Dugorepec, Marta Veverec i Benjamin Gojšić danas u 11:30 sati u dvorani više svrhe prezentirali su projekt „Naši zdenci“ pred učenicima razredne nastave matične škole. Ujedno im je to bila generalna proba za sutrašnju prezentaciju u 18 sati u Područnoj školi Špičkovina te prezentaciju na županijskoj smotri projekata Građanskog odgoja i obrazovanja u Osnovnoj školi Stubičke Toplice koja će se održati u srijedu 25. ožujka.

U projektu su sudjelovali svi učenici razredne nastave područne škole na način da su se podijelili u 4 grupe koje su obradile različita područja navedene tematike. Prvi razredi su informirali ostale učenike i mještane o važnosti zdenaca, dok su drugi razredi osmislili tekst i likovno rješenje za slikovnicu „Gabrek i Zdenček“. Treći razredi posjetili su Zavod za javno zdravstvo u kojem su saznali kakva je kvaliteta vode u zdencima s područja Dubrave i Špičkovine, a četvrti razredi posjetili  su Zagorski vodovod gdje su se informirali o cijeni vode te mogućnostima njezine uštede kroz uporabu zdenaca.

Učenici su posjetili 118 domaćinstava od kojih su njih 80 imali zdence. Voda iz samo 4 zdenaca koristi se za piće, dok se iz ostalih zdenaca voda koristi za zalijevanje vrtova i cvijeća, pranje automobila, napajanje životinja, sanitarni čvor u kući i slično. Otkrili su brojne zanimljivosti vezane uz zdence kao što je informacija da je najstariji zdenac sagrađen prije 155 godina, a najmlađi prije 49 godina te kako je najdublji zdenac dubok 15 metara, a najplići samo 2 metra.

Rezultat projekta je slikovnica „Gabrek i Zdenček“ koja će biti predstavljena sutra u Područnoj školi Špičkovina i u „Noći knjige“ 23. travnja u Gradskoj knjižnici Zabok.