Edukacijski program Jumicar
Autor: Administrator , 4. 10. 2015.

Djeca, bilo kao pješaci ili biciklisti, najugroženiji su sudionici prometa. Oni su zaigrani, drugačije percipiraju prometnu situaciju te im je potrebno osvijestiti potencijalne opasnosti i poteškoće u prometu. S tim razlogom, u petak, 2. listopada učenici 2. razreda matične i područnih škola sudjelovali su u Programu preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu – Jumicar koji je ostvaren u suradnji s DVD Zabok, PU Zabok, GDCK Zabok i pod sponzorstvom autoškole Best. Koliko je važan ovaj program potvrdili su zamjenik župana Anđelko Ferek – Jambrek i zamjenica gradonačelnika Nevenka Gregurić u uvodnom obraćanju učenicima, a u prilog tome govori i činjenica da program podržava Ministarstvo unutarnjih poslova RH, Nacionalni program sigurnosti u cestovnom prometu, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH, Agencija za odgoj i obrazovanje, Krapinsko-zagorska županija i Gradsko društvo Crvenog križa Zabok.

Program je osmišljen u dva dijela, teorijski i praktični dio. Zato su učenici, kao i svi vozači prije nego se vozilom uključe u promet, morali naučiti prometna pravila. Kako pravilno prijeći preko ceste, kako se uključiti u promet, a da se pritom ne ugrožava vlastita sigurnost i sigurnost ostalih sudionika prometa, što znače pojedini prometni znakovi i kako postupiti kad se na njih naiđe, sve su to vrijedne informacije koje su učenici naučili i odmah primijenili na prometnom poligonu. Definitivno, najuzbudljiviji trenutak je bio kad su sjeli u autić, stavili zaštitnu kacigu na glavu, zavezali sigurnosni pojas i krenuli u vožnju. Shvatili su koliko je teško paralelno pratiti prometnu situaciju, upravljati upravljačem, prema potrebi dati gas ili zakočiti, pratiti znakove prometnog policajca i prometne znakove, a da pritom ostvariš osnovni zadatak u prometu – ostati živ. U slučaju da se dogodila i koja manja nezgoda, učenice Podmlatka Crvenog križa odmah bi sanirale ozljede. One su demonstrirale kako omotati ranu uz pomoć sterilne gaze, kako imobilizirati podlakticu uz pomoć trokutaste marame i zaustaviti krvarenje iz nosa.

Kao što je djevojčice više zanimalo kako sanirati ozljede, tako je dječake najviše zaintrigirao zvuk sirene vatrogasnog vozila DVD Zabok. Najveće uzbuđenje je nastupilo kad su ušli u vozilo, stavili kacigu na glavu i pravili se da njime upravljaju. Koliko je teško biti vatrogasac i u kakvim sve uvjetima rade riskirajući vlastiti život, učenici su saznali iz prve ruke. Nakon poučnih predavanja, demonstracija, vožnje u autiću i prve Jumicar vozačke dozvole učenici su svladali najvažniju lekciju kako biti odgovoran sudionik prometa, a kako im je pritom bilo pogledajte u fotogaleriji.

Nakraju, zahvaljujemo se svim partnerima: Autoškoli Best, GDCK Zabok, PU Zabok, DVD Zabok i Krapinsko-zagorskoj županiji na uspješnoj suradnji i provedbi Jumicar programa.