30 godina Male nagrade Gjalski
Autor: Administrator , 21. 10. 2015.

Svečana dodjela 30. Male nagrade Gjalski za učenike osnovnih škola održana je u utorak, 20. listopada u 15 sati u našoj školi. Kako bi se prisjetili svih dobitnika, u predvorju smo pripremili foto izložbu pod nazivom „30 godina Male nagrade“. Na fotografijama se izmjenjuju lica malih pisaca čiji su rad pratili članovi povjerenstva među kojima su najdulje radile književnica Željka Horvat Vukelja, učiteljica savjetnica Nevenka Miškulin i profesorica Barica Gradiški.

Pripremajući svečanost obilježavanja 30. godišnjice Male nagrade Gjalski željeli smo saznati što se u međuvremenu dogodilo s nekadašnjim nagrađenim učenicima. S nekima od njih razgovarali su učenici Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću koji su pod stručnim vodstvom profesorica Ruže Leskovar i Sabine Mikelić snimili kratki dokumentarni film koji smo premjerno pogledali. Nakon dokumentarnog filma, nastupili su članovi dramske skupine koji su izveli scensku igru „Dnevnik jedne gliste“ nastalu prema radu učenice Lorene Sitarić Knezić koja je 2007. godine bila dobitnica Male nagrade Gjalski. Učenike je pripremila profesorica Tina Marušić.

S pogleda u prošlost, vratili smo se u sadašnjost. Ove godine na natječaj je pristiglo 47 radova iz 13 škola Krapinsko-zagorske županije. Sve radove pročitale su članice Povjerenstva za dodjelu Male nagrade Gjalski u sastavu: književnica Željka Horvat Vukelja te profesorice hrvatskog jezika Ines Krušelj Vidas i Valerija Novak. Pohvaljena su 4 rada: „Noć bez zvijezda“ učenice OŠ Oroslavje Renee Prpić Babić, „Riječi“ učenice OŠ Ante Kovačića Zlatar Klaudije Hubak, „Golman“ učenice Ive Mikulec također iz Zlatara te „Zašto volim pisati pjesme“ učenika Vida Leža iz naše škole. Pohvaljeni učenici pročitali su ulomke iz svojih radova te su nagrađeni jednogodišnjim uvezom Modre laste. Nagrade im je uručio profesor Vinko Filipović kao predstavnik Školske knjige sponzora Male nagrade Gjalski.

Prije proglašenja triju najboljih radova, Jana Šepec i Ema Kralj otpjevale su staru ljubavnu pjesmu „Katarinčice“ pod mentorstvom profesorice Željke Završki. Zatim je uslijedio najuzbudljiviji dio. Profesorica Valerija Novak pročitala je ovogodišnje dobitnike. Prvu nagradu osvojio je prošlogodišnji dobitnik učenik OŠ Sveti Križ Začretje David Podhraški za rad „Moderna vremena- ili si in ili si out“, drugu nagradu učenica Nika Jagečić iz OŠ Oroslavje za rad „Bajka u bakinom vrtu“, a treću nagradu učenica Dilara Kušić iz OŠ Marija Bistrica za rad „Mama“. Nagrađeni učenici pročitali su svoje radove, a književnica Željka Horvat Vukelja uručila im je nagrade. Posebna nam je bila čast zahvaliti se našoj dragoj književnici na dugogodišnjoj suradnji te nas žalosti što je ove godine zadnji put u Povjerenstvu.

Pred kraj svečanosti došao je red za glazbu. Pod mentorstvom profesorice Martine Prelec, učenica Magdalena Škreblin uz klavirsku pratnju profesorice Marije Marić Alić izvela je „Promenadu“ Roberta Clerissea. Nakon što smo upoznali dobitnike Male nagrade Gjalski, saznali smo tko su mentorice nagrađenih učenika. To su profesorice Monika Šalec iz OŠ Sveti Križ Začretje, Vesnica Kantoci iz OŠ Oroslavje i Melita Petriš Banovec iz OŠ Marija Bistrica.

Svečanost smo završili slaveći Dan jabuka, a u prigodnom tonu učenici 3. razreda pod pratnjom profesorice Mateje Bunčić izveli su glazbenu točku. Priredbu su osmislile učiteljica Ljiljana Mokrovčak i profesorica Dubravka Kranjčec Goluban, a kroz program vodila nas je učenica 7.c razreda Lea Janjčec.

Dio ugođaja sa svečane dodjele možete pogledati u fotogaleriji.