« Ožujak 2024 »

JELOVNIK OZUJAK 2024..docx

U Primorsko-goranskoj županiji
Autor: Administrator , 25. 10. 2015.

U svitanje, u četvrtak, 22. listopada učenici 3.a i 7.a razreda krenuli su na izvanučioničku nastavu u Fužine i na otok Krk. Oni su prošle nastavne godine bili najmarljiviji i sakupili su najviše papira te su zbog svoje ekološke osviještenosti nagrađeni prekrasnim izletom u Primorsko-goransku županiju. Dok su putovali, stručni vodič govorio im je o prirodnim, geografskim i kulturnim ljepotama mjesta kroz koja su prolazili. Prvo odredište bile su Fužine. Ovo turističko naselje smješteno na 730 metara nadmorske visine s primjesama kontinentalne i mediteranske klime, posebno je poznato po bogatstvu voda. Ondje se nalaze tri akumulacijska jezera: Bajer, Lepenica i Potkoš koja okružuju goranske šume. Tako su učenici, a i njihovi profesori Božena Dragčević, Željko Kropf, Diana Zajec, Ružica Kotarski i Antonina Jadrešin uživali na svježem goranskom zraku šetajući uz jezero Bajer. U blizini se nalazi i špilja Vrelo koju nisu posjetili, ali je nadaleko poznata kao jedina turistički uređena špilja u Hrvatskoj kroz koju protječe podzemna voda.

I tako, diveći se prirodnim ljepotama krenuli su na nekoć najveći hrvatski otok Krk. Putujući prema Baškoj, prošli su pokraj Jurandvora u kojem se nalazi crkva svete Lucije u kojoj je 1851. godine pronađen naš najpoznatiji glagoljaški spomenik Bašćanska ploča. Ona se danas čuva u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu gdje ju svi zainteresirani mogu vidjeti i saznati zašto se smatra najznamenitijim spomenikom rane hrvatske pismenosti. Stigavši na Bašku koja je u ljetnim mjesecima omiljena turistička destinacija zbog jedinstvene šljunčane plaže, učenici su se uputili u akvarij. Razgledali su zbirku jadranskih školjki i puževa, divili se raznovrsnim jadranskim ribama u akvarijima, među kojima je najveće oduševljenje izazvao mladi morski pas, slikali se s njima te ih znatiželjno promatrali. Nošeni naletima vjetra, prošetali su se Baškom i s osmijesima na licu vratili se u naše Zagorje.

Stoga, dragi naši učenici ne bacajte stari papir po hodnicima, ulicama, livadama i u neodgovarajuće kante za otpad već u zato predviđene kutije jer time pokazujete koliko ste ekološki osviješteni. A oni najvrijedniji, već sljedeće nastavne godine mogu biti na ovim fotografijama.