Razredni projekt "Sada o nekada"
Autor: Administrator , 19. 2. 2016.

Učenici 3. razreda Područne škole Špičkovina s učiteljicom Anicom Ormuž u sklopu prirode i društva osmislili su razredni projekt „Sada o nekada“ kojim su se vratili više od 50 godina u prošlost kada su njihovi djedovi i bake bili djeca kao i oni. Kroz priče bake Nade učenice Paole Dugorepec i djeda Adama učenika Benjamina Gojšića učenici su saznali kako se je nekoć išlo u školu, što se jelo, koliko radnih obaveza su imala djeca, što su odijevali, kako su se igrali i još štošta zanimljivog. Kako djedovi i bake rado čuvaju predmete koji ih podsjećaju na brojne uspomene iz djetinjstva, učenici su na kratko od njih posudili korito, valjak, peglu na žar, ručne radove, stare crno-bijele fotografije te od njih postavili izložbu. Kako bi se okusima približili njihovom djetinjstvu, okušali su se u izradi domaćeg maslaca, odnosno „redili su putar na maslenki“. Probali su i glačati domaće platno uz pomoć korita i valjka te se pošteno namučili. Kako bi dio tradicije ostao zauvijek u školi, posadili su starinsko cvijeće „rucljeki“ u tegle.

Zatim su učenici Marta Veverec, Lucija Zajec, Ema Kolar, Filip Tretinjak i Gabriel Kolar Kovačić krenuli u istraživački rad te su se uputili u Zagorsku hižu u Dubravi Zabočkoj gdje su intervjuirali Gordanu Gregurić. Za kraj istraživanja o običajima i kulturi Hrvatskog zagorja, kreativno su se izrazili slikanjem dvoraca u tehnici ugljena i grupnom izrađivanju plakata o kulturnim spomenicima našeg kraja.