Projekt „Volontirajmo zajedno“
Autor: Administrator , 18. 3. 2016.

Učenici naše škole ove školske godine provodili su projekt iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja „Volontirajmo zajedno“ s kojim su danas učenici Tin Grabrovečki, Magdalena Škreblin, Jana Prekratić i Helena- Sandra Tkalčević uz mentorstvo pedagoginje upoznali učenike, roditelje i učitelje na javnom predstavljanju u auli škole. Predstavljanju projekta nazočila je zamjenica gradonačelnika grada Zaboka Nevenka Gregurić.

U školi se vrlo aktivno provodi građanski odgoj i obrazovanje u redovnoj nastavi, na satovima razrednika, u provođenju izvanučioničke nastave i kroz projekte koje provodimo i javno predstavljamo već desetak godina. Uz Svjetski dan volontera, 5. prosinca organizirana su predavanja i radionice na temu „Volontiranje i kako se uključiti“ u svim 5. razredima, a na sastanku Vijeća učenika također se raspravljalo o toj temi.

Tema je učenike zainteresirala pa su odlučili da bi bilo vrijedno istražiti što ostali učenici znaju i misle o volontiranju te kako se mogu uključiti u svojoj školi. Učenicima je na satovima razrednika predstavljen Zakon o volonterstvu. Naučili su da je volontiranje dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina radi dobrobiti druge osobe bez dobivanja nagrade ili protuusluge. Dakle, volonter je osoba koja volontira, koja provodi svoje slobodno vrijeme pomažući nekome bez ikakve materijalne naknade.

Saznali su da volontirati može i maloljetna osoba mlađa od 15 godina, a to su osnovnoškolci,  uz pisanu suglasnost roditelja i uz nadzor učitelja i voditelja. Mogu obavljati primjerene poslove u odnosu na dob i rizik za zdravlje. Škola tako može organizirati obavljanje odgojno-obrazovnih volonterskih aktivnosti.

Učenici su anketom, koju su sami osmislili, ispitali svoje vršnjake u školi što znaju o volontiranju i koji su njihovi prijedlozi kako bi se mogli uključiti. Anketom su saznali da učenici znaju svojim riječima objasniti pojam volontiranja te da je za sve volontiranje važno. 84% učenika je navelo da bi se ubuduće željelo uključiti u volontiranje. Njih polovina je navelo neka svoja iskustva kako su se do sada uključili, a 78% njih bi ih se željelo uključiti u narednoj školskoj godini kroz rad u školskom volonterskom klubu.

Kako bi se privuklo ostale učenike da se uključe u volonterske akcije, učenici su u suradnji s Društvom Naša djeca Zabok osmislili slogane o volontiranju te dogovorili zajedničku inicijativu uređenja novih praktikabli za školski zbor i za zbor „Zabočki mališani“. Učenici planiraju osnovati školski volonterski klub u narednoj školskoj godini da mogu svoje ideje i mogućnosti volontiranja i dalje razvijati uz pomoć odraslih učitelja voditelja.

Na kraju predstavljanja projekta učenici su poručili svojim vršnjacima:

„Kad bi svaki čovjek na svijetu usrećio barem jednog čovjeka, čitav bi svijet bio sretan.“

Johannes Mario Simmel