Različitim koracima do jednakosti
Autor: Administrator , 7. 4. 2016.

U sklopu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, učenici predmetne nastave slušali su predavanje „Različitim koracima do jednakosti“ Saveza društava distrofičara Hrvatske koje je održala predsjednica Saveza gđa Marica Mirić. Učenike je prvo upoznala s pojmom mišićne distrofije, tj. nasljedne bolesti kod koje slabe mišići. Ona izaziva teškoće kretanja i na kraju kretanje uz pomoć invalidskih kolica te teškoće disanja, rada srca i gutanja. Nažalost lijek ne postoji, ali se redovitim vježbanjem ili rehabilitacijom bolest može usporiti.

Kako su osobe koje se po određenim značajkama razlikuju od većine podložne diskriminaciji i vršnjačkom nasilju (bullying), gđa Mirić upoznala je učenike s njegovim oblicima. Nasilje može biti fizičko (udaranje, guranje, gađanje, šamaranje, čupanje, zaključavanje, pljuvanje), verbalno (vrijeđanje, širenje glasina, stalno zadirkivanje, ismijavanje), psihičko i emocionalno (ogovaranje, izrugivanje, ponižavanje, nazivanje pogrdnim imenima, zastrašivanje, namjerno zanemarivanje i isključivanje iz skupine), seksualno (neželjen fizički kontakt, spolno uznemiravanje, dobacivanje uvredljivih komentara), kulturalno (vrijeđanje na nacionalnoj, religijskoj, rasnoj osnovi), ekonomsko (krađa, iznuđivanje novca) i internetsko nasilje – cyberbullying (poticanje grupne mržnje, napad na privatnost, uznemiravanje, uhođenje, vrijeđanje, širenje nasilnih i uvredljivih komentara). Nakon upoznavanja s vrstama nasilja, učenici su dobili zadatak da napišu jesi li bili žrtvama bilo kojeg oblika nasilja, a rezultati će biti poznati nakon obrade podataka.

Na kraju informativnog predavanja, učenicima je prenesena važna poruka u sprečavanju nasilja: „Progovori jer će se jedino tako zastrašivanje i nasilničko ponašanje zaustaviti“.