Autor: Administrator , 30. 10. 2016.

U tjednu posvećenom našem zabočkom književniku Ksaveru Šandoru Gjalskom, u petak, 28. listopada obilježili smo Dan škole. U svečani program uveo nas je školski pjevački zbor koji je uz sve prisutne zapjevao himnu. Nakon pozdrava dobrodošlice koje je uputio ravnatelj Tomislav Polanović, zbor je pod vodstvom prof. Mateje Bunčić i klavirskom pratnjom prof. Tajane Lazović izveo „There is no rose“. Nastavljajući na engleskom jeziku, učenice Tena Balen, Karla Franjčec i Jana Prekratić upoznale su nas s zanimljivostima o Gjalskom iz njegove poznate zbirke novela „Pod starim krovovima“.

U zvucima klarineta učenici Sara Balen, Lovro Mutavčić i Ivona Vrček pokazali su kako zvuči „Rapsodija u plavom“. Zatim su učenici lutkarske družine 4. razreda sve prisutne nasmijali „Poštarskom bajkom na zagorski način“ koja je nastala dramatizacijom učiteljice Ljiljane Mokrovčak i likovnom obradom učiteljice Ruže Novak. Nakon lutkarsko-scenske igre došlo je vrijeme za klavir. „Menuet u G-duru“ izveo je učenik Erik Rajačić, a „Povratak iz škole“ učenica Klara Dolenec.

Jedno od najpoznatijih Gjalskovih djela „Pod starim krovovima“ još jedanput je poslužilo kao inspiracija i to učenicima dramske grupe 5. i 6. razreda koji su izveli mozaik lirskih ulomaka iz odabranih pripovjedaka već spomenute zbirke. Brass kvintet također je izveo poznato djelo, ali iz ciklusa glazbe o televizijskom špijunu Jamesu Bondu.

U programu su nastupili i učenici Benjamin Gojšić i Jakov Škrivanek iz Područne škole Špičkovina koji su sve prisutne nasmijali scenskom igrom prema tekstu Sanje Pilić „Kako me zovu?“. Naša učenica Ema Kralj koja je nastupila na „Malom kaju“ sve je oduševila izvedbom „Dve reči za domaju“. Nakon kajkavske popjevke, izvedena je zanimljiva pjesma „Ljubav je slijepa, a ludost joj je vjerna prijateljica“. Prema tekstu učiteljice Valerije Novak, učenica Jelena Boić izvela je monolog, dok je ljubav opjevala učenica Eva Vrgoč uz klavirsku pratnju učitelja Nikole Santre te glazbeni trio učenika Brune Krizmanića, Igora Jadana i Nike Zajca.

Poseban dio programa bio je posvećen učenicima koji su ostvarili zapažene rezultate na županijskim i državnim natjecanjima, smotrama i projektima kojima je ravnatelj uručio zaslužene nagrade. Na kraju programa, obratili su se naši cijenjeni gosti, zamjenica gradonačelnika Nevenka Gregurić i zabočki župnik Marijan Culjak.