Sedmaši na terenskoj nastavi u Zagrebu
Autor: Administrator , 16. 2. 2017.

Prema Planu i programu terenske nastave, dana 2. veljače, u pratnji učiteljice hrvatskog  jezika, četiri razrednika i pedagoginje, 80 učenika posjetilo je Židovsku zajednicu i sinagogu gdje su učenici kroz predavanje rabina upoznali židovske vjerske i kulturne običaje, način i prostor bogoslužja. U Arheološkom muzeju učenici su uz vodstvo kustosa obišli postave, naučili neke povijesne i kulturološke zanimljivosti iz razdoblja antike i srednjeg vijeka na našim prostorima na vrlo neposredan način, prilagođen predznanju učenika. Učenici su pokazali interes i aktivno sudjelovali u razgovoru. Nakon slobodnog vremena provedenog u centru grada gdje su se učenici mogli okrijepiti, slijedio je odlazak u Teatar Exit na višestruko nagrađivanu  kazališnu predstavu „Kauboji“.  Učenici su zainteresirano pratili predstavu i pokazali primjer kulturnog vladanja. Uz dobivene upute za praćenje predstave (za odrasle), mogli su uočiti kazališna izražajna sredstva, od glume, tj. zahtjevne i kompletne izvedbe glumaca u formi mjuzikla (pjevanje, sviranje i pokret, ples) do maštovite scenografije. Upoznali su kako scenski govor može biti u funkciji žanra i karakterizacije likova, dakle, u službi umjetničkog izričaja te ga tako treba shvaćati.

Uvijek je lijepo te korisno učiti i izvan školskih klupa, usvajati praktična, životna znanja, oplemeniti se umjetničkim doživljajem i razvijati toleranciju prema drugim vjerama i kulturama.

Valerija Novak