Izložba JEZIK govorimo – PISMO pišemo
Autor: Administrator , 3. 3. 2017.

Nakon obilježavanja Međunarodnog dana materinskog jezika 21. veljače i ususret tradicionalnom obilježavanju Danâ hrvatskoga jezika od 11. do 17. ožujka u zabočkoj je Gradskoj knjižnici 1. ožujka otvorena izložba o hrvatskom jeziku i pismu JEZIK govorimo – PISMO pišemo. Izložene su knjige iz knjižnice kolekcionara i bibliofila Stjepana Rendulića, promicatelja kulturnoga stvaralaštva i predsjednika Ogranka Matice hrvatske u Velikoj Gorici, i  radovi iz umjetničke radionice slikarice i keramičarke Verice Kovač, glagoljašice koja mladim generacijama na kreativan način prenosi znanja o jednom od najstarijih hrvatskih pisama. Posjetitelji izložbe mogli su pogledati pretiske prvih hrvatskih pravopisa, gramatika, rječnika i knjiga o jeziku koje su nezaobilazno blago u razvoju hrvatskoga jezika te plakate i glagoljička slova kojima su ispisane i jedne od najpoznatijih pjesama poput Cesarićeva Slapa ili Voćke poslije kiše. Uz te dvije pjesme, učenici šestih razreda naše škole, Tin Grabrovečki, Barbara Gregurić, Domagoj GavranićMagdalena Škreblin izražajno su pročitali poznate domoljubne pjesme na standardnom jeziku – Hrvatski jezik Vladimira Nazora i dvije strofe Preradovićeve pjesme Rodu o jeziku te pjesme na narječjima – Hrvatski jezik u učeničkoj varijanti na trima narječjima i Kaj Dragutina Domjanića. Uz pregledno izlaganje profesorice i lingvistice Matee Filko o povijesti hrvatskoga jezika, govora i pisma, izložba, koja je otvorena do 24. ožujka, podsjetila je na važnost čuvanja hrvatskoga jezika, materinske riječi, identiteta jednog naroda, kao i na poštivanje različitosti, a  istovremeno njegujući vlastitu povijesnu, kulturnu, jezičnu i književnu baštinu.

Tina Marušić