KIKI nas je posuo filmskom prašinom
Autor: Administrator , 3. 5. 2017.

U Multimedijskom centru – kinu u Zaboku, proteklog tjedna, održan je 6. KIKI, međunarodni festival dječjeg filma u organizaciji Društva Naša djeca Zabok i GOKUL-a.

26. i 28. travnja učenici od 5. do 8. razreda bili su na projekcijama te su imali priliku sudjelovati u raspravi i razgovoru nakon gledanja filmova. Organizatori su omogućili i susret s jednom od autorica nagrađivanog domaćeg filma (Lucija Strugar, ŠUDIGO). U sklopu raznovrsnog popratnog programa bile su i razne filmske radionice, stručna predavanja za učenike, nastavnike i sve zainteresirane. Žiri Festivala čine učenici naše škole – Dora Vranić, Petar Bašić i Igor Jadan.

KIKI je i ove godine ponudio široku i bogatu paletu animiranih, dokumentarnih i kratkih filmova međunarodne provenijencije, pa i nekoliko eksperimentalnih filmova, koji zahtijevaju određenu educiranost, senzibilitet i zrelost u percepciji filma.

S obzirom na „dječji“ predznak Festivala, važna je njegova odgojna uloga. Zašto je dobro gledati ovakve filmove, osobito tijekom odrastanja koje je samo po sebi iskušenje u traženju vlastitog identiteta?  Zato što njihova svrha nije tek zadovoljiti svačiji ukus, već osvijestiti bolesti i krajnosti suvremenog društva,  razotkriti razne vrste predrasuda, netrpeljivosti prema raznim manjinama, ogoliti licemjerje i  mučne teme disfunkcionalnih obitelji, a sve to putem umjetničkog doživljaja koji počiva na ljepoti mašte i pozitivnim porukama.

Filmovi socijalne, egzistencijalne i intimne tematike, bilo da su temi pristupali vedro, duhovito ili ozbiljno, ili dovodeći do apsurda, u svakom su slučaju bili zanimljivi i inspirativni te su ispunili  svoju svrhu, zato što je njihov umjetnički izričaj isprovocirao našu znatiželju i potaknuo na promišljanje svijeta i sebe u tom zamršenom svijetu, u nastojanju da postane bolji, napredniji, pravedniji. Iz rasprave učenika nakon projekcije uočava se velika potreba za izgradnjom i razvijanjem njihovog kritičkog mišljenja koje bi se temeljilo na doživljaju, znanju i otvorenosti uma i srca, kulturi komuniciranja, a osobito sposobnosti argumentacije. Jedan, značajan korak prema tome čini i već tradicionalna posjeta KIKI-ju.

Preporuka naših učenika jest da  filmove namijenjene djeci, filmove koji govore o djeci ili filmove koje su izradila djeca – obavezno trebaju pogledati i odrasli!