« Svibanj 2017 »

Udžbenici 2016./2017.

Izvanškolski projekti

Učenicima 4. b  i 5. a razreda predstavljen je projekt „Zdravo i fino“ koje provodi Dječje gradsko vijeće Društva Naša djeca Zabok

Putem vršnjačke edukacije započelo je predstavljanje projekta „Zdravo i fino“ u našoj školi koje provodi Dječje gradsko vijeće Društva Naša djeca Zabok čiji su članovi učenici naše škole. U predstavljanje projekta uključene su članice Dječjeg gradskog vijeća Nika Iveković, Anja Kolarić, Ema Smolić i Marija Gebert.

Dječje vijećnice predstavile su projekt „Zdravo i fino“ te prenijele svojim vršnjacima znanja i iskustva koje su stekle kroz radionice kuhanja i stručnih predavanja o zdravim prehrambenim navikama, prirodnoj prehrani, temeljima zdravlja u svakodnevnom životu, utjecaju prehrane na zdravlje i učenje te prevenciji pretilosti. Također su svojim vršnjacima pokazale zdrava jela koja su one same uz pomoć voditeljice kuhanja Snježane Krpes i odraslih volonterki DND-a Zabok pripremile u ugostiteljskom kabinetu Srednje škole Zabok. Kroz kratku radionicu učenici su jelovnik OŠ K.Š. Gjalskog zamijenili zdravijom varijantom te su zaključili kako bi se mogli u školi zdravije hraniti.

Na kraju je uslijedilo „zdravo iznenađenje“, odnosno degustacija zdravih grickalica i slastica koje je pripremila volonterka DND-a Danijela Jadan. Djeca, učitelji i učiteljice nisu mogli sakriti oduševljenje nakon što su probali čips od slanutka, tostirane sjemenke suncokreta, pržene bademe, integralne krekere, namaz od slanutka, namaz od graha, muffine i kuglice od suhog voća i orašida.

Djeca su bila jako zadovoljna cjelokupnom prezentacijom, a posebno degustacijom te su napisala: „Bilo mi je lijepo. Dobro je hraniti se zdravo.“, „Bilo je predobro.“, „Molim vas dođite nam opet!“, „Bilo je super zanimljivo.“, „Zahvaljujem se na finoj hrani.“, „Hrana je bila odlična. Nisam znao da je zdrava hrana tako fina.“, „Hrana je bila odlična i želim da se ta hrana uvede u školsku kuhinju.“, „Ako ne dođete opet, barem dajte ove grickalice u kuhinju da ih svaki dan možemo jesti.“, „Hrana koju sam jela bila je savršena.“, „Meni se ova prezentacija jako svidjela i neka se ponovi.“

Tijekom odmora posjetili su nas i učenici ostalih viših razreda te su degustirati sve navedene delicije, a s obzirom na to da je sve doslovno planulo govori u prilog tome da im je zdrava hrana bila i fina te postoji dobar temelj da se prehrambene navike promijene i poboljšaju.

Planiraju se još dvije prezentacije u višim razredima kako bi se djeci još u većoj mjeri osvijestila važnost stjecanja zdravih prehrambenih navika i tjelesnog kretanja. Aktivnosti projekta „Zdravo i fino“ bit će realizirane zahvaljujući financijskoj potpori Krapinsko-zagorske županije i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta – rekla je voditeljica projekta Jasenka Borovčak, tajnica DND-a Zabok.