Posjet Zagrebačkom gradskom kazalištu "Komedija"
Autor: Administrator , 14. 10. 2011.

U utorak 11.listopada kazališnu predstavu Jaroslava Hašeka „Dobri vojak Švejk“ gledali su u Zagrebačkom gradskom kazalištu Komedija  svi učenici osmih razreda (97). U njihovoj su pratnji bili razrednici: Ružica Cigula, Stjepan Leljak, Nikola Santro i Danijel Cvetko te dvije učiteljice hrvatskoga jezika: Božica Završki i Nevenka Miškulin.

Predstavu su dramaturški obradili i za scensko izvođenje prilagodili  Damir Lončar i Dagmar Ruljančić.

Redalj: Damir Lončar

Scenograf: Ivo Knezović

Kostimograf: Mirjana Zagorec

Autor glazbe: Dinko Appelt

Mnogobrojna je glumačka ekipa u nizu sličica popraćenih glazbom pokazala svu ironiju i tragediju rata u kojem se mali vojnik snalazi na svoj način i gleda ga svojim očima.

(Švejk je za svakog „razumnog“ čovjeka potpuni blesan koji kao „poštenjak neiskvaren uniformom, nepopravljivi civil i neuništivi optimist“ (Predrag Jirsak) kroz svoje dogodovštine prolazi neoštećen upravo zahvaljujući vlastitoj naivnosti.)

Glumačke su replike bile popraćene pljeskom naših učenika. Humor, ironija, satira, tragedija-izmjenjivale su se  čineći , gotovo trosatnu predstavu, izuzetno zanimljivom i dinamičnom.Nakon završetka glumačka je ekipa bila pozdravljena burnim pljeskom .

Osobito je za istaknuti glavni glumac Vid Balog  koji je svoju ulogu majstorski odigrao.

Predstavu je učiteljica povijesti već na sljedećem satu povezala sa svojim predmetom tražeći od učenika da  napišu  sastavak na temu :Dobri vojak Švejk i povijesna pozadina, a učiteljice hrvatskoga jezika su već ranije dale zadatke za sat lektire i medijske kulture.

Korisno, poučno, zabavno (povezano s već tradicionalnim odlaskom u Mc´ Donalds) – a sve za samo 55 kuna!

Školskim je kurikulom predviđen i odlazak petih i šestih razreda u kazalište Merlin 10. studenoga  na predstavu Kraljević i prosjak koja je, kao i Dobri vojak Švejk u lektirnom popisu.