preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Oglasna ploča
JELOVNIK

Priloženi dokumenti:
JELOVNIK TRAVANJ 2024..docx

 

 

Hrvatska akademska i istraživačka mreža

 

Agencija za odgoj i obrazovanje

 

Darko Lumenko

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 4. 2011.

Ukupno: 853034
Ovaj mjesec: 3642
Ovaj tjedan: 158
Danas: 158
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan i noć na PMF-u
Autor: Administrator , 9. 4. 2019.

U petak, 5. travnja 2019., posjetili smo Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu. 


Na Odsjeku geologije i paleontologije vidjeli smo veliku zbirku fosila (oko četiri tisuće eksponata) od kojih su mnogi iz Hrvatskog zagorja, posebno iz Radoboja. Od gipsa smo izradili vlastite fosile školjaka, a mogli smo i udomiti kamen.Na Biološkom odsjeku (molekularna biologija i genetika) igrali smo kviz o hranidbenom lancu pod nazivom „Može li lovac postati lovinom?“. Prvo smo se natjecali međusobno, a nakon toga je najbolja ekipa ušla u borbu protiv lovca. Učenici naše škole Otto Brezak, Vedran Ostojić, Domagoj Tisanić i Mihael Jambrek pobijedili su lovca i dobili slatke nagrade. Radili smo i razmaz deoksiribonukleinske kiseline (DNK). Imali smo kratko predavanje o tome kako određeni biljni hormon utječe na rast biljke i njenog korijena. Nasađivali smo i bakterije na hranjivu podlogu. Promatrali smo ciklus diobe stanice i nastajanje zloćudnog tumora kože, melanoma.

Studentice na Matematičkom odsjeku pokazale su nam nov način rješavanja jednadžbi s dvije nepoznanice. Dokazali smo i Pitagorin poučak, množili na japanski način i izrađivali različita geometrijska tijela.

Na Geografskom odsjeku naučili smo još ponešto o topografskim kartama i metodama prikazivanja kopna na zemljovidu. Vidjeli smo i pješčanik iznad kojega projektor projicira boje na pijesak ovisno o visini pijeska, kao što su i boje na geografskoj karti. Studenti su nam ispričali o „Životu u sjeni vulkana“ (Etna na Siciliji) te istaknuli koje su prednosti, a koje mane života u blizini vulkana. Na kraju smo zaključili da ima puno više prednosti. Također su nam pokazali kako su napravili senzor za infra sunčeve zrake koje mi golim okom ne vidimo. Saznali smo nešto više o seizmologiji.

Puni dojmova vratili smo se „veselim“ autobusom u naše Zagorje. Zahvaljujemo učiteljicama Boženi Dragčević i Kseniji Miškulin koje su nas na ovaj način upoznale sa zanimljivom i zabavnom stranom znanosti.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju