Gostovanje učenika u emisiji Dobro jutro, Hrvatska“ 28. listopada 2019.
Autor: Administrator , 6. 11. 2019.

Pjevačka grupa Zabočkih mališana, članice Dječjega gradskog vijeća Sara Premerl Peštaj i Iva Sadaić te predstavnice Društva „Naša djeca“ Zabok Snježana Krpes, Anka Ilinčić i voditeljica projekta Jasenka Borovčak predstavile su projekt „Zdravo i fino“ u emisiji „Dobro jutro, Hrvatska“ 28. listopada 2019.

Projekt „Zdravo i fino“, zahvaljujući raznolikim kreativnim, edukativnim i inovativnim aktivnostima koje se provode s djecom i za djecu, osvojio je prestižnu nagradu „2019 EU Health Award“. Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog Zabok partner je u tom projektu. Članovi Dječjega gradskog vijeća provode kreativno-edukativne radionice vršnjačke edukacije te se djecu poučava usvajanju zdravih prehrambenih navika i zdravih stilova života. Cilj projekta je kroz igre, asocijacije, kvizove i radionice osvijestiti važnost zdrave prehrane i tjelesnog kretanja te se provodi prevencija pretilosti. Na svakoj radionici djeca degustiraju zdrave grickalice, pišu poruke o zdravoj prehrani, a na osnovi njihovih poruka tiskan je i set plakata o zdravoj prehrani koji se nalazi u školskoj blagovaonici.

Inovativna i originalna aktivnost bila je snimanje CD-a Zdravo i fino s dječjim pjesmama koje izvodi dječji zbor DND-a Zabok Zabočki mališani. U emisiji „Dobro jutro, Hrvatska“ izvedene su pjesme „Kad biljke skupa rade“ i „Ne treba nam šećer“ uz klavirsku pratnju Lidije Jadek.

Učenice 6.c odjela naše škole Sara Premerl Peštaj i Iva Sadaić, istaknule su kako je bilo zanimljivo sudjelovati u radionicama zdravog kuhanja u ugostiteljskom kabinetu Srednje škole Zabok, što su sve naučile kuhati i koje su nove namirnice upoznale. Sara i Iva sudjelovale su u i izradi kratkog animiranog filma na temu zdrave prehrane „Foodiva u akciji“.