« Svibanj 2024 »

JELOVNIK svibanj 2024..docx

MALA NAGRADA GJALSKI
Autor: Administrator , 21. 10. 2021.

Mala nagrada Gjalski velika je nagrada za osnovnoškolce. Ona slavi literarni izričaj učenika i motivira ih na daljnje izražavanje. Ovogodišnja Mala nagrada Gjalski održala se u Galeriji grada Zaboka 20. listopada, a dodjeli bili su svi nagrađeni i pohvaljeni učenici, njihovi mentori, ostali sudionici Natječaja, svi ljubitelji i poticatelji dječjeg stvaralaštva, članovi žirija te organizatori Dana Gjalskog. Na ovogodišnji Natječaj pristiglo je 33 rada iz 10 škola, odnosno sudjelovao je 31 učenik i 13 mentora. Koordinatorica Male nagrade Gjalski je Valerija Novak, profesorica Hrvatskog jezika iz OŠ Ksavera Šandora Gjalskog, a tročlano Prosudbeno povjerenstvo činile su: Branka Primorac, predsjednica Povjerenstva, književnica, novinarka i fotografkinja, Ines Krušelj Vidas, profesorica Hrvatskog jezika i knjižničarka iz OŠ Matija Gubec iz Gornje Stubice i Ljerka Gajski Markulin, profesorica Hrvatskog jezika iz OŠ Ksavera Šandora Gjalskog u Zaboku.

Svečanost je otvorio Jan Briški, učenik 5. razreda Osnovne škole K. Š. Gjalskog u Zaboku, izvevši monolog „Lukanje z drugoga ugla“ iz knjige Senje o Gjalskom, voljene profesorice hrvatskog jezika Nevenke Miškulin. Pripremila ga je profesorica Lucija Mlakar. Nakon duhovite  izvedbe, veselu kajkavsku pjesmu Ane Tuković „Kak je to biti fejst gladen“ izvela je Jana Vrdoljak, učenica 6. razreda Osnovne škole K. Š. Gjalskog u Zaboku koja je prošle godine sudjelovala na županijskoj smotri Lidrano. Janina je mentorica profesorica Ljerka Gajski Markulin. Prije nego što su članice žirija objavile imena pohvaljenih učenika, publika se mogla opustiti uz glazbu. Ema Idžojić, učenica 4. razreda Osnovne glazbene škole, odsvirala je na klarinetu skladbu „Idilico“, autora Emila Cossetta, uz klavirsku pratnju profesora Ivana Škreblina. Mentor učenice na klarinetu je profesor Mihovil Dorotić.

Obrazloženje o pohvaljenim radovima pročitale su članice Povjerenstva, prof. Ljerka Gajski Markulin i prof. Ines Krušelj Vidas. Ove je godine sedam pohvaljenih radova:

1. Svađa

Luka Grabušić, 5.r., OŠ Oroslavje; mentorica: Vesnica Kantoci

2. Maštovit učitelj

Jelena Cvetko, 6.r., OŠ Ksavera Šandora Gjalskog Zabok; mentor: Tina Marušić

3. Mobitel Tonko

Helena Bokun, 7.r., OŠ Matije Gupca Gornja Stubica; mentor: Vesna Jakopović

4. Babica i škoula

Helena Bokun, 7.r., OŠ Matije Gupca Gornja Stubica; mentor: Vesna Jakopović

5. Četvrto je najvažnije

Lucija Pavić, 7.r., OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice; mentor: Danijela

Miklec

6. Dječak s rogovima

Iva Harapin, 8.r., OŠ Antuna Mihanovića Klanjec; mentor: Dragica Gajšak

7. Pismo u boci

Sara Vukić, 5.r., OŠ Ksavera Šandora Gjalskog Zabok; mentor: Lucija Mlakar

Nakon obrazloženja o pohvaljenim radovima predsjednica Povjerenstva, Branka Primorac, objavila je i obrazložila poredak nagrađenih radova:

1. Nič mi nije jasne

Ema Mraz, 7.r., OŠ Sveti Križ Začretje

Mentorica: Monika Šalec Zrinski

2. Potres

Mellanie Jakšić, 7.r., OŠ Matije Gupca Gornja Stubica

Mentorica: Vesna Jakopović

3. Jesenska čarolija

Jana Krušelj, 7.r., OŠ Bedekovčina

Mentorica: Ivana Kranjčec

Nakon što su učenici pročitali svoje nagrađene radove, ravnatelj Osnovne škole K. Š. Gjalskog,  gospodin Tomislav Polanović, uručio im je poklone, a mentoricama poklonio cvijeće. Sponzor nagrada ponovo je izdavač Školska knjiga iz Zagreba.

Svečanost dodjele završila je zahvalom koordinatorice Valerije Novak članicama Prosudbenog povjerenstva na predanom radu i stručnoj prosudbi.

Na samom kraju svečanosti, voditeljica konferanse Nela Krznar nadahnuto je izvela glazbenu točku. Nela je učenica 6. razreda Osnovne glazbene škole. Na klaviru je odsvirala skladbu „Intermezzo no.1“ Manuela Poncea. Mentorica učenice profesorica je Valentina Čanžar.

Mnoštvo radova koje je stiglo zaista pokazuje koliko je ova Nagrada vrijedna i željena. Svaki od pristiglih radova pokazuje svijet mašte i ideja svakog pojedinog učenika. Zaista, kao što je i Janko na početku same priredbe izrekao: „Na Gjalskoga se, kak i na sakoga drugoga čoveka, more poluknuti i z drugoga ugla.“ Veselimo se i sljedećoj godini i lukanju na Gjalskog iz nekih novih uglova i novih dječjih očiju.

Lucija Mlakar, prof. hrv. jezika