« Svibanj 2024 »

JELOVNIK svibanj 2024..docx

OBILJEŽEN JE EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Administrator , 28. 9. 2022.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna u svim europskim zemljama. Aktivnosti koje se provode s učenicima na taj dan služe kako bi se upoznalo učenike s raznim europskim jezicima te kako bi oni razvili interes za  samostalnim istraživanjem tih jezika. Važno je poticati učenike na kreativno izražavanje na materinskom i stranom jeziku kako bi širili vlastite horizonte i biti otvoreniji prema drugim kulturama.

Ove je godine provedeno nekoliko aktivnosti za Europski dan jezika. Učiteljica Valerija Novak sa svojim je učenicima na satu Hrvatskog jezika istraživala tuđice i usvojenice u hrvatskom jeziku. Učenici su se dosjetili mnogih riječi, kao što su čaj, šećer, komparacija, jastuk, destinacija itd. Kada su sve riječi ispisali i spoznali da ih je zapravo veoma puno, učenici su izrađivali mentalne mape na kojima su granali odabrane strane riječi.

Učiteljica Lucija Mlakar podučila je sudionike Literarne grupe nekoliko riječi francuskog jezika. Najprije su učenici pogledali duhovit video u kojem se gledatelji pozivaju na učenje francuskog jezika, a zatim im je podijelila nekoliko riječi na francuskom jeziku. Učenici su te riječi uz pomoć učiteljice čitali, a zatim su odigrali memory igru kako bi ih čim bolje zapamtili. Nakon što su riječi naučili, mogli su ih početi koristiti. Zadatak je bio da napišu lirsku pjesmu, ali da u nju ubace nekoliko naučenih francuskih riječi. Radovi koji su nastali vrlo su originalni.

Učenici 8. razreda su na dodatnoj nastavi iz Engleskog jezika koju vodi učitelj Marko Topolovec, ujedno profesor španjolskog jezika, učili o zemljama španjolskog govornog područja, naučili predstaviti sebe i postaviti pitanja kako bi saznali osnovne informacije o drugim osobama.

Na satima Engleskog jezika i Njemačkog jezika, usredotočenost je bila na razvoj vokabulara i usvajanje novih jezičnih oblika.

Učenike je važno upozoriti na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje, promicala bogata jezična i kulturna raznolikost Europe, ali i poticalo cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.

Lucija Mlakar, prof.