« Svibanj 2024 »

JELOVNIK svibanj 2024..docx

OBILJEŽAVANJE NACIONALNOG DANA BORBE PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA
Autor: Administrator , 9. 3. 2023.

Dan ružičastih majica program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi.  Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. I naši učenici obilježili su spomenuti dan kroz različite aktivnosti. U 2.š razredu izrađivali su papirnate roze majice te na njih zapisivali poželjna i nepoželjna ponašanja koja su izložili na pano i razgovarali o napisanome. U razred su uveli knjige Lijepa ponašanja i Nepoželjna ponašanja u koje će učenici  svakodnevno upisivati ponašanja koja doživljavaju pa će o njima raspravljati na satovima razrednika. Cijeli dan vladalo je geslo Daj zagrljaj umjesto nasilja te su se zajednički igrali s 1.š razredom na satu Tjelesne i zdravstvene kulture.

Na satu razrednika učenici 6.d razreda u paru su ukrašavali  majice od papira te ispisivali poruke vezane uz borbu protiv vršnjačkog nasilja te ih stavili na pano kod geografije. U 7.a i 7.b razredu učenici su čitali i razgovarali o književnom tekstu To nisam ja Ivane Marinić. Na primjeru teksta uočili su oblike internetskog nasilja i njegove posljedice te iznosili načine rješavanja vršnjačkog nasilja. Učenici 7.a razreda osmišljavali su važne poruke protiv vršnjačkog nasilja i izradili plakat na temu Stop nasilju. Učenici 7. c razreda izradili su plakat na temu Dana ružičastih majica. Razmišljajući o vlastitom rastu, sazrijevanju i samostalnosti te o odnosu s vršnjacima, u stablo vlastitog rasta upisali su pojmove RAZLIČITOST, NENASILJE, EMPATIJA, RUKA MIRA, SAMOPOUZDANJE, KOMUNIKACIJA, TOLERANCIJA, RAZUMIJEVANJE, PRIJATELJSTVO i PODRŠKA dajući primjer u svakodnevnom odnosu s vršnjacima gdje i kada te pojmove upotrebljavaju, prakticiraju i oprimjeruju.

Učenici 8.b i 8.c razreda razgovarali su o vršnjačkom nasilju, a motivacija za razgovor bio je ulomak iz romana Sve zbog jednog dječaka Nicka Hornbyja. Pisali su promišljene poruke zlostavljačima i poruke žrtvama nasilja kako bi ih osnažili i time im pomogli. Učenici 8.a razreda pisali su komentar na temu Protiv internetskog nasilja, u njemu su jasno pokazali svoje poznavanje problema i uvjerljivo dokazali negativno stajalište prema ovoj vrsti nasilja te ponudili svoja rješenja problema. Osvijestili su važnost sigurnosti na internetu, tolerancije u međusobnim vršnjačkim odnosima i mirnog rješavanja svakog problema.

Slike pogledajte u fotogaleriji.