« Svibanj 2024 »

JELOVNIK svibanj 2024..docx

TREĆAŠI U ENERGETSKOM CENTRU BRAČAK
Autor: Administrator , 7. 6. 2023.

U petak 26. svibnja uputili smo se pješice u dvorac Bračak. U prekrasnom i obnovljenom dvorcu dočekala nas je gospođa Martina Šarlog Vincek. Naša nas je domaćica povela na putovanje kroz vrijeme. Saznali smo da je dvorac izgradila obitelj Kulmer i da je u njemu bila bolnica. Dvorac je nekoliko godina bio napušten i zanemaren, zatim je obnovljen na najsuvremeniji način, a kulturna je baština očuvana. Tako dvorac koristi kišnicu, sunce kao izvor energije, suvremene načine grijanja i hlađenja uz malu potrošnju energije.

Martina nam je održala predavanje o važnosti korištenja novih i obnovljivih izvora energije te o važnosti štednje energije. Na kraju predavanja odigrali smo kviz u kojemu smo svi pobijedili jer smo znali odgovore na energetska pitanja.

Prošetali smo se dvorcem i vidjeli neke predmete koje je koristila obitelj Kulmer, kao i slike iz tog doba povijesti. Na katu u salonu uz prekrasno stepenište nalazi se klavir na kojemu nam je održala vrhunski, mali koncert Ria Presečki iz 3. c razreda.

U prizemlju dvorca Srednja škola Zabok ima ugostiteljski kabinet u kojemu kuhari i konobari imaju praktičnu nastavu. Zajedno s profesoricom Karolinom Ciglar i profesorom Josipom Hodak dočekali su nas s friško pečenom koružnjačom, klipićima, mafinima, domaćim keksima i sokom. Osjećali smo se kao grofovi.

Na povratku u školu (iznenađenjima nikad kraja), roditelji Cujzek i Poljski  počastili  su nas sladoledom.

PS: nikome se nisu zapekle noge nakon šest kilometara hodanja, već smo poželjeli opet ići u nove pustolovine - pješice.