« Svibanj 2024 »

JELOVNIK svibanj 2024..docx

SVEČANOST DODJELE MALE NAGRADE GJALSKI
Autor: Administrator , 26. 10. 2023.

Mala nagrada Gjalski utemeljena je 1985. godine za najuspjelija literarna ostvarenja učenika osnovne škole i otad je neizostavni dio u tjednu Kulturne manifestacije „Dani Ksavera Šandora Gjalskog“. Malim Gjalskim nagrađuju se i pohvaljuju najbolji učenički prozni radovi iz Krapinsko-zagorske županije. Ovogodišnja se dodjela Nagrade održala u Osnovnoj školi K. Š. Gjalskog Zabok 25. listopada. Koordinatorica Natječaja i svečanosti dodjele Male nagrade Gjalski profesorica je Valerija Novak, a svečanost je vodila Tena Poznić, učenica 6. razreda Osnovne škole K. Š. Gjalskog Zabok.

Prije same svečanosti održan je okrugli stol s članicama Prosudbenog povjerenstva, mentorima i učenicima sudionicima Natječaja u svrhu edukacije te razmjene iskustva u poticanju kreativnog pisanja.

Na početku svečanosti sve je prisutne pozdravio gospodin Tomislav Polanović, ravnatelj Osnovne škole K. Š. Gjalskog Zabok. Istaknuo je vrijednost literarnog stvaralaštva djece i mladih te je potaknuo sve prisutne na daljnji trud i razvijanje spisateljskih umijeća. Gđa Mirjana Smičić Slovenec, pročelnica upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu i pozdravila je  u ime Županije, a g. Dragutin Črnjević u ime Gradskog vijeća Grada Zaboka.

Poslije pozdravnih govora, priredba je započela na ljubljenoj, domaćoj nam reči, s pjesmom: Kriči, kriči, tiček koju su otpjevali članovi zbora. Bila je to motivacijska poruka za sve tičeke koji će tek poletjeti u svoje stvaralačke visine! Umjetničko se izražavanje nastavilo kajkavskim monologom „Graja v kokošincu“ prema prema drugonagrađenom radu na Maloj nagradi Gjalski 2020. godine učenice 8. d razreda Karle Omerza, u izvedbi učenice šestog razreda Vite Horvat.

Nakon predstavljanja pjevnog i scenskog stvaralaštva, uslijedilo je proglašenje najboljih radova literarnog stvaralaštva. Ove je godine na Natječaj pristiglo 40 proznih uradaka iz 10 škola odnosno sudjelovalo je 39 učenika i 18 mentora. Stručnu prosudbu te osvrte na pristigle radove pripremili su članovi Povjerenstva za dodjelu Male nagrade Gjalski. Ove je godine u rad Povjerenstva uključen gospodin Zlatko Krilić; književnik, televizijski i filmski scenarist te autor brojnih antologijskih dječjih romana i zbirki priča. Mnoge generacije uživaju u napetim, duhovitim i misaonim poticajima iz njegovih djela kao što su: Zabranjena vrata, Čudnovata istina, Prvi sudar, Početak plovidbe, Veliki zavodnik i još mnoga druga. Gospodinu Zlatku Kriliću pridružile su se još gđa Melita Petriš Banovec, profesorica hrvatskog jezika iz OŠ Marija Bistrica i gđa Ljerka Gajski Markulin, profesorica hrvatskog jezika iz OŠ Ksavera Šandora Gjalskog Zabok.

Povjerenstvo je ove godine izabralo uz tri glavne nagrade i 7 pohvaljenih radova. Obrazloženje o pohvaljenim radovima pročitala je članica Povjerenstva, profesorica Melita Petriš Banovec, a nagrade im je podijelio ravnatelj Škole Tomislav Polanović.

Pohvaljeni radovi:

1. Proljetne sitnice

Petra Kompesak, 7. r. OŠ Veliko Trgovišće

Mentorica: Ines Čeko

Prije same objave dobitnika Male nagrade Gjalski Lana Škreblin, učenica 6. razreda Osnovne glazbene škole pri OŠ K. Š. Gjalskog Zabok izvela je Allegro koncert za klarinet u pratnji učitelja Ivana Škreblina na klaviru i opustila tremu pred proglašenjem najboljih radova, koje je zatim obznanila profesorica Ljerka Gajski Markulin te pročitala obrazloženja nagrađenih radova.

Nagrađeni radovi:

1. nagrada:

Omejek, teta i jes

Marta Brlek, 8. r. OŠ Josipa Broza Kumrovec

Mentorica: Marica Lojen

2. nagrada:

Regica

Tia Glumpak, 7. r. OŠ Bedekovčina

Mentorica: Vesna Košutić

3. nagrada:

Čudesni sastojak
      Ljiljana Suhić, 5. r. OŠ Krapinske Toplice
      Mentorica: Sonja Kuštan

Svaki je autor pročitao svoj rad i zaslužio gromoglasan pljesak publike. Autori i njihovi mentori nagrađeni su knjigama i trodnevnim putovanjem. Sponzori  nagrada su: Školska knjiga iz Zagreba, Grad Zabok i Grad Crikvenica. Učenicima i mentorima nagrade je uručio gospodin Tomislav Polanović, ravnatelj Škole. Na kraju svečanosti Zbor OŠ Ksavera Šandora Gjalskog zaorio je pjesmu Nek svud ljubav sja poslavši poruku sreće u svačije srce i dušu, a nakon pjesme gosti su se još malo zadržali na prigodnom domjenku.

Učenike koji su nastupima obogatili svečanost vodili su sljedeći učitelji: Mirjana Horvat Fanjkutić, Ivan Škreblin, Tina Marušić, Stela Mikulin i Valerija Novak.

Mala nagrada Gjalski iz godine u godinu raste. Učenici iznova iznenade odabirom tema i sposobnošću literarnog izražavanja. Generacije se mijenjaju, ali pisana riječ zauvijek ostaje.