« Svibanj 2024 »

JELOVNIK svibanj 2024..docx

SIGURNOST NA INTERNETU
Autor: Administrator , 20. 11. 2023.

Kako živimo u vremenu kada jer upotreba informacijske i komunikacijske tehnologije sve učestalija te često dolazi do zloupotrebe osobnih podataka na internetu, učenici 5. razreda slušali su i aktivno sudjelovali na predavanju „Sigurno na mobitelu i internetu“ gđe Andreje Jurić iz Policijske uprave krapinsko-zagorske. Naglasak je bio na zaštiti osobnih podataka (ime i prezime, lozinke, adresa stanovanja, broj telefona i mobitela, e-mail adresa, škola koja se pohađa, fotografije, videozapisi) koje je bitno ne objavljivati na internetu kako ih ne bi netko zlouporabio. Posebno opasna su lažna predstavljanja odraslih osoba putem interneta te je važno ne davati svoje i tuđe osobne podatke. Ukoliko vas osoba traži takve podatke ili vaše fotografije i zahtijeva da nikome ne kažete za vašu komunikaciju, to ponašanje vam odmah mora biti sumnjivo te ga morate prijaviti odrasloj osobi.

Nažalost, internet se koristi i za cyberbullying – vrstu nasilja gdje se namjerno uznemirava, vrijeđa ili zlostavljanja nekog drugog u vidu slanja uvredljivih poruka, objavljivanja privatnih podataka, neistina i slično. Ukoliko se doživi fizičko, psihičko, spolno ili ekonomsko nasilje važno je ne šutjeti već se obratiti odrasloj osobi. Ne samo u slučaju kada se to dogodilo nama već i ako znamo nekoga kome se to dogodilo treba se reagirati, ali nikako ne smijemo nasilju odgovoriti nasiljem.

Na kraju je važno napomenuti da djeca imaju prava, ali uz njih uvijek idu i obaveze. Kako očekujemo da se drugi ponašaju prema nama i mi se moramo odnositi prema drugima. Stoga, moramo se odgovorno služiti internetom kako ne bi snosili posljedice za nepromišljene poteze.