« Svibanj 2024 »

ZABOČKI OSNOVNOŠKOLCI NA DRŽAVNOJ SMOTRI LIDRANO 2024. U VINKOVCIMA
Autor: Administrator , 26. 4. 2024.

I ove je godine održana najveća i najvažnija smotra učeničkog stvaralaštva u literarnom, dramskom i novinarskom izričaju – Lidrano. Vrijednost državne smotre, održane od 22. – 24. travnja za učenike osnovnih škola iz cijele naše zemlje, i opet se ogledala u kreativnim umjetničkim izvedbama, edukacijama, okruglim stolovima, radionicama, ali i u razmjeni iskustava te sklapanju prijateljstava, a prvi je put održana u Vinkovcima.

Državno povjerenstvo pozvalo je dvoje učenika šestog razreda iz OŠ K. Š. Gjalskog Zabok na trodnevnu smotru u čak dvije kategorije. Vita Horvat predstavila se u dramskom, a Marko Mokrovčak u literarnom izričaju. Državno je povjerenstvo istaknulo Vitinu uvjerljivu i proživljenu izvedbu te zanimljivo osmišljen dramaturški koncept monologa ,,Obiteljski projekt“. Inače, monolog je izrastao iz literarnog rada na natječaju Mala nagrada Gjalski pa se tako jedan kreativan put učeničkog stvaranja maštovito nastavio. Marko je pohvaljen za svoju poticajnu priču ,,Prigovaranje i gruntanje“ koja tematizira suvremene pojave u društvenom i osobnom životu, ali na autentičnom zabočkom kajkavskom govoru. Osim što su pokazali i usavršavali svoje umijeće, dvoje je učenika uspješno predstavilo svoju školu koja ima dugu i prepoznatljivu tradiciju sudjelovanja na smotri Lidrano. Oboje učenika, Vitu i Marka,  pripremila je i vodila njihova mentorica, profesorica hrvatskog jezika Valerija Novak.