IZLET U LOBOR
Autor: Administrator , 2. 4. 2014.

Posjet Loboru

Mi, Učenici OŠ K.Š.Gjalski, Zabok, članovi Eko grupe, GLOBE grupe i "Mladi kemičari" smo posjetili Zagorski vodovod u Loboru povodom Dana vode koji se obilježava 22. Ožujka. Saznali smo mnogo zanimljivih informacija. Saznali smo više o radu HACCAP sustava koji je zadužen za zdravstvenu ispravnost vode, te o bazenima za filtraciju vode. Interesantno je da Zagorski vodovod ima 90 000 korisnika i 1900km duge cjevovode. Također smo svojim domaćinima u Loboru prezentirali svoja dotadašnja znanja o vodi putem pjesmica, plakata i likovnih radova. Posjetili smo i svetište Majke Božje Bistričke u Loboru. Vidjeli smo krstionicu koja je odvojena od same crkve. Od domaćina smo dobili i sendviče i sokove.

Sve u svemu, na ovom kratkom izletu puno smo toga naučili i dobro se zabavili.

Zahvaljujemo Zagorskom vodovodu na suradnji.

Lorena Šakota 8D

Izlet u Lobor

Dana 1. Travnja 2014. povodom svjetskog dana vode koji se održava 22. Ožujka učenici šestih, sedmih i osmih razreda predvođeni profesoricom biologije Božene Dragčević i profesorom geografije Stjepanom Leljakom posjetili su izvorište zagorske vode u Loboru.

Krenuli smo u 10:00 sati autobusom. Kada smo stigli na mjesto izvorišta, dočekale su nas dvije gospođe koje su nas informirale o vodi.

Doznali smo pregršt korisnih informacija kao na primjer koje kemikalije voda ne smije sadržavati tj. što ona sadržava ako nije ispitana, ispravna.

Također smo vidjeli kako se voda čisti od lišća, grančica i kako se filtrira posebnim pjeskom zvanim kvarcin. Osim informacija o vodi, profesorica Božena Dragčević upućivala nas je na biljke na tom području, a Globe grupa predvođena profesorom Stjepanom Leljakom ispitivala je PH vrijednost te vode. Dan je bio prekrasan te smo ga završili odlaskom do crkve Svete Ane, koja ima dugu povijest.

Zahvaljujemo se profesorima što su nam omogućili terensku nastavu kao i svake godine i nadam se da će ih biti više.

Ivana Hajnžić 8.C